Report Karla Lavického z Holandska

Report z Holandských závodů třídy RS:X přímo od Karla Lavického

CZE-130…….

Ahoj,

Po zhruba měsíční pauze přišel na řadu další závod Světového poháru. Tentokrát v holandském Medembliku. Toto typicky holandské malé městečko leží zhruba 60km na sever od Amsterdamu. Samotný závod se koná na největším nizozemském jezeře IJsselmeer. Jezero vzniklo v roce 1932 přehrazením mořského zálivu hrází dlouhou 32km. Celkově se do závodu registrovalo 89 závodníků a 52 závodnic z 35 zemí celého světa. Závod byl rozdělen do dvou dnů kvalifikace a třech dní finále. Na závodním okruhu jsme se střídali se skifem 49er, což organizaci jak se ukázalo značně komplikovalo. Rozjížďky byly plánované až na odpoledne což při častém zdržení a čekání na vítr často znamenalo že jsme se z vody vraceli okolo osmé hodiny večer. Hned první den se za nestálých a rychle se měnících podmínek stihli odjet tři velmi krátké rozjížďky (cca. 15min). Druhý den byl vítr ještě slabší a tak se podařilo odzávodit pouze jednu pozdně odpolední rozjížďku. Po těchto čtyřech rozjížďkách se závodní pole rozdělovalo na zlatou a stříbrnou skupinu. Bohužel nikomu z česko-slovenské výpravy se do zlaté skupiny nepodařilo probojovat. Patrik Pollak měl dobře našlápnuto, ale bohužel špatný výsledek ve čtvrté rozjížďce tyto ambice zbrzdily. První finálový den přinesl silnější vítr. V tomto větru zlatou skupinu válcoval Przemek Miarczynski (Pont). Kdy ze tří rozjížděk dvě vyhrál a jednou skončil druhý. V těchto podmínkách se mi konečně podařilo postoupit závodním polem směrem vpřed když jsem zapsal 3, 10 a třetí rozjížďku jsem dokonce vyhrál. Petr Kučera také zaznamenal nejlepší rozjížďku závodu tento den (19) a Patrik Pollak jezdil stabilně kolem 10. místa. Sobota přinesla dlouhé čekání na břehu a hlavně na vodě. Za čtyři hodiny, které jsme strávili na vodě jsme odjeli pouze jednu rozjížďku za hodně slabého a pulzujícího větru. Neděle přinesla déšÅ¥ vítr, který postupně zesiloval, ale především medal race, ve kterém se rozhodovalo o medailích. Pont všem opět ukázal záda a s velkým náskokem celou regatu vyhrál. Mezi žena došlo na taktickou bitvu mezi prvními dvěma žena, ale pořadí zůstalo stejné jako před medal race. Zbytek závodníků dal jednu rozjížďku za lehkého deštíku všichni sbalili a vydali se na cestu domů.